img
ZETA ENDÜSTRİ

TIE BAR

Bağlantı Demiri – Tiebar, betonarme yapıların güçlendirilmesi işleminde kullanılan epoksi kaplı çelik donatılardır. Epoksi Kaplı Bağlantı Demiri - Tiebar yine Epoksi Kaplı Kayma Demiri - Dowelbar ile birlikte kullanılmaktadır.

Epoksi Kaplı Bağlantı Demiri - Tiebar ,projesi çizilen betonarme bölgeler için belirlenmiş aralıklarla beton blok yüzeyine paralel pozisyonda konumlandırılmaktadır. Üzerine beton dökülmesiyle birlikte içinde bulunan Epoksi Kaplı Bağlantı Demiri - Tiebar sayesinde betonarme yapı daha sağlam, daha esneyebilen ve daha dayanıklı bir yapı haline gelmektedir.

Bu iki ürünün projede belirtilen aralıklarda ve sayıda kullanılmasının önemi çok büyüktür. Eksik veya projeye uygun olmayan bir şekilde tasarlanan Epoksi Kaplı Bağlantı Demiri – Tiebar’ın yapıyı desteklemesi zorlaşmaktadır. Epoksi Kaplı İnşaat Demiri – Tiebar ürünleri ASTM A615 ve ASTM A706 standartlarına göre üretilmektedir. Epoksi Kaplı Bağlantı Demiri – Tiebar epoksi kaplı inşaat demirinden daha küçük ve istenilen ebatlarda üretilebilmektedir. 

Epoksi kaplama özellikle çelik donatılar için oldukça önemlidir. Üzerine aşırı yük binen beton bölgelerde eğer Epoksi Kaplı Bağlantı Demiri – Tiebar ve Epoksi Kaplı Kayma Demiri – Dowelbar gibi ürünler kullanılmaz ise gerekli esneme sağlanamaz ve betonlarda deforme ve çatlaklar meydana gelir. Zamanla bu çatlak ve deforme olmuş bölgelerden sızan her türlü kimyasal ve doğal oluşumlar çelik donatılarda paslanma ve hacimsel genleşmeye yol açar. Hacimsel genleşme de betonda daha fazla açılmalara, çatlamalara ve kırılmalara yol açmaktadır. Bu deformasyon üzerinden geçen araçlar için ciddi tehlikeler oluşturmaktadır. Dolayısı ile bu tehlikeler maddi kayıplara veya can kayıplarına neden olabilmektedir. Tüm bu alt yapının sağlam bir şekilde oluşturulması aynı zamanda ileri dönük yaşam döngü maliyetlerinin azalmasına imkân vermektedir. Epoksi Kaplı Bağlantı Demiri – Tiebar kullanımı elli yıllık ömür fayda analizlerinde en düşük maliyeti bizlere sunmaktadır. 

Teknik Özellikler

Epoksi Kaplı Bağlantı Demiri – Tiebar yüzeyi epoksi boya ile kaplanmış, beton zeminin enine doğru parçalanmasını önleyen, Epoksi Kaplı Kayma Demiri – Dowelbar ile birlikte kullanılan, korozyonu engelleyen alt yapının dayanıklılığını arttıran çelik bir donatıdır. Beton zeminde ağır yükten oluşan kırılma ve çökmeleri engellemeye yarar.

Beton zeminin inşası öncesi yapılan projede, bağlantı demiri kayma demirleri ile birlikte projelendirilerek uygulanmaktadır. Epoksi Kaplı Bağlantı Demiri – Tiebar kesinlikle doğru aralıklarla ve belirlenmiş sıklıkla döşenmesi gerekmektedir. 

Epoksi Kaplı İnşaat Demiri – Tiebar neden epoksi boya ile kaplanmaktadır ?

Epoksi boya ile kaplanmış çelik donatılar her zaman korozyonun ilerlemesini durduran ve betonun hasar görmesini engelleyen bir yapıya sahip olmuşlardır. Yüksek dayanma gücü sayesinde çelik donatının pas tutmasını ve çürümesini önlediği gibi hacimsel genleşmeyi de yok ederek betonun patlamasını veya çatlakların oluşmasını engellemektedir.

Epoksi Kaplı İnşaat Demiri – Tiebar ölçüleri nelerdir ?

Bağlantı demiri çapları, uzunlukları ve yerleştirme aralıkları ülkelerin standartlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bağlantı demirlerinin en fazla kullanıldığı bazı ülkelerde ölçüler aşağıdaki gibi belirtilmiştir. 

Epoksi Kaplı Bağlantı Demiri – Tiebar yarı çap ölçüleri:

Avusturya: 14 mm
Almanya: 20 mm
ABD: 12.5 and 16 mm

Epoksi Kaplı Bağlantı Demiri – Tiebar uzunlukları:

Avusturya: 700 mm
Almanya: 800 mm
ABD: 760 mm

Epoksi Kaplı Bağlantı Demiri – Tiebar ebatları projeye göre belirlenmektedir. Yanlış aralıklarda yerleştirilen bağlantı demirleri kayma demirleri ile çakışabilir ve teknik problemlere neden olabilir. 

Epoksi Kaplı Bağlantı Demiri – Tiebar uygulama yanlışlığı aynı zamanda beton zeminde kırılmalar meydana getirebilir. Bu nedenle mutlaka plana ve projeye uygun şekilde uygulama yapılmalıdır.

Zeta Endüstri

Üretimde Küresel Başarı

AMERİKA, AVRUPA, KANADA, KÖRFEZ, AFRİKA, ASYA, ORTA ASYA'da bulunan tüm ülkelere ihracat.

Tüm ihtiyaçlarınız için bize ulaşın...
Zeta Endüstri

    İletişim Formu

    Sohbeti Başlat
    Yardıma mı ihtiyacınız var?
    Merhaba 👋
    Yardımcı olabilir miyiz?